Новини

Представяме ви спортния психолог на „Левски София” Галина Мавродиева

 

За нас е удоволствие да ви представим спортния психолог на клуба Галина Мавродиева.

Тя е завършила педагогика на девиантното поведение и има магистратура по психология на развитието. Една случайност в професионалния й път обаче я изпраща в 166-о спортно училище “Васил Левски”. Там се заражда любопитството й към спортуващите деца, за да я доведе до докторантура в НСА и избора на спортната психология като професия и вдъхновение.

“Изуми ме още в началото, че съм удовлетворена от работата си с деца, които се занимават със спорт. Започнах да не търся толкова отклоняващо се поведение или взаимоотношения, усетих че любопитствам около това дали например спортът определя личността или пък черти на характера, има ли разлика с какъв спорт се занимаваш, как функционираш в социалната среда, ако например си волейболист или футболист и т.н.

В НСА открих начин да науча повече и съм горда, че бях единственият приет кандидат без спортно образование. Овладяването на спортната наука, казвам го с голямо уважение към треньорите, е нещо много важно и смятам че програмата на НСА е доста добра.”

Практиката на Галина започва с част от мъжкия отбор на ПФК „ Левски“ предимно с дебютиращите при мъжете към онзи момент, по покана  тогавашния мениджър на ДЮШ Йончо Арсов и от старши-треньора Станимир Стоилов.Малко след това поема и старшите възрастови групи към ДЮШ на клуба.

“В първите 6 месеца беше много трудно, спечелването на доверието на играчите и доказването на ползата от менталните тренировки изисква време и много устойчивост. Следващите три полусезона определям като успешни.Голяма част от поверените ми състезатели получиха професионални договори, спечелиха място в националните отбори в съответната възраст, постигнахме устойчивост на изявите и преодоляхме много предизвикателства свързани с  свръхмотивация, поемане на нови отговорности, неувереност в собствените възможности, липса на умения за справяне със стреса, страхът от грешки, междуличностни взаимоотношения и др.

Израстването на играчите в емоционален, ментален и спортно технически аспект ме увери, че спортната психология е това, което ми дава най-много като усещане за полезност, удовлетворение, тръпка.Вълнението, което изпитвам дори при минимален успех на някой състезател, наистина ми носи огромна радост. Дали в усъвършенстване на някакво умение, дали спечелване на титулярно място, дали спечелване на мач - тези неща буквално ме държат будна и любопитна. Намерих вярната посока за себе си в областта на психологията в спорта.”

Когато получава предложение от ВК “Левски”, Галина не знае нищо за клуба. Първоначално е много впечатлена от цялостната визия за развитие и трудно възприема, че това е възможно в България. 

“Тук като започнах ми се стори нереалистично, направихме няколко срещи и бях впечатлена как клуба иска да изгради не само елитни спортисти, но и състезатели, които биха могли да представляват клуба, страната, а и това как се подхожда към извеждането на тези личности на върха.

Изключителната организация по отношение на образованието на по-малките специално, правят се неща, които не си представях, че е възможно. Тук те могат да надграждат не само общата си култура, но имат сериозни възможности за нов и продуктивен начин за начина на възприемане на света около тях.”

В началото преходът от футбол към волейбол не е лек.

“Приех това предизвикателство, макар че спортът е доста различен от тези, които познавам. Това е отборен спорт, но неконтактен, тук дори тялото се използва по различен начин, целите са различни, менталната специфика на работата е съвсем различна, процесите, които задвижват един волейболист са коренно различни от тези за един футболист.

“Менталната подготовка трябва да бъде на високо ниво, тъй като за невероятно кратко време, поради самата спортна ситуация на волейбола, процесите по въздържане и активация като ментални процеси, познаване и контрол над тялото както нуждата от регулацията емоциите наистина изискват части от секундата. А това изисква сериозни ментални тренировки. ”Чувствам се добре приета и подкрепена в клуба.”

Галина Мавродиева сподели и част от целите и методите в нейната работа.

“Една от първите ми задачи е да направя оценка на субективните фактори, които биха могли да имат отношение към психическата устойчивост. Измервания се извършват периодично и са свързани с нивата на перфекционизъм,  колко са адаптивни копинг стратегиите, които се използват от състезателите, усещане за принадлежност към спортния отбор, нагласата им за победа, личната им и спортна самооценка, умения за поставяне и следване на цели, лична и ситуативна тревожност, нива на агресивност и др. Изследвам също и отношенията в отбора - психоклимата, скрито лидерство и други.”

С някои от отборите от женското направление работим на групово ниво и за момента основна цел е да изградим емоционална компетентност, тъй като все повече емоционалната интелигентност, която предпочитам да наричам компетентност съдържа умения, които могат да бъдат научени, придобити. Все повече проучвания има в спортната научна литература, че колкото по-висока е емоционалната интелигентност, толкова по-добро нивото на представянето на състезателя. Това е умение да разпознаваш собствените си емоции и тези на другите и съответно да ги контролираш, което пък е свързано с саморегулация и самодисциплина – безценни качества в елитния спорт.

На групово ниво работя и с момчетата до 16 години - там съм заложила на изграждане на умения и въведение в целеполагането, наред с визуализацията, положителния самоговор, релаксация, автогенни тренировки. Целеполагането е основната програма, с която задаваме у състезателя усещането за вярна посока -  а като има такава, много голяма част от тревогите на състезателите отпадат. 

Индивидуално се работи за предсъстезателната тревожност, явление на всички нива, но и съвсем нормален процес и той е предмет на много проучвания. Нерядко от регулирането му зависи победата или загубата. Истината е, че едно от нещата, с които този проблем се преодолява, е с натрупването на опит. Но в съвременните условия и то не само в отборните спортове, наблюдаваме спад на възрастта - тоест все по-млади състезатели са подложени на очакването и на изискването да се справят брилянтно. 

Спортното умение се измерва с постиженията на състезателя, а това често е свързано с много неприятни усещания за натиск от публиката, социален такъв, от треньор, собствени очаквания - това са все неща, които особено в по-крехка възраст, подрастващите не са узрели да се справят емоционално и ментално.

Една от основните задачи е да повишим емоционалните компетентности. Имаме такъв план - в рамките на шест до осем месеца състезателят да има основни умения за саморегулация и автономност,  защото когато се изградят, той става изключително устойчив и издържа на стресогеннифактори.

А елитния спорт е такъв сам по себе си - високостресова дейност, която е изключително емоционално заредена, или и печелиш, или губиш и това винаги има значение Но ние всички затова сме се хванали, защото е много емоционално, защото има риск, защото е трудно но и безкрайно удовлетворяващо!"

Интегрирането на спортен психолог във визията за развитие на "Левски София" е възможно благодарение на нашите партньори от Legrand.

"Решихме да подкрепим инициативата за развитие на младежите от ВК Левски, защото Legrand като социално ангажирана компания, има стремеж към повишаване качеството на живот на всички хора. Важна част е и психичното здраве, особено за подрастващото поколение. Доброто психично здраве и намаляването на стреса, предоставят повече енергия, по-висока концентрация, по-добър имунитет и съответно по-добра ефективност в нашите занимания." , споделя Людмил Даскалов, директор на Легранд България.

Благодарим за подкрепата!

Покажи всички публикации